MEGHÍVÓ A 22. "Jövő Mobilitása" Elődássorozat 4. Előadására

Ezúton szeretettel meghívjuk Önt a győri Széchenyi István Egyetem Belsőégésű Motorok és Járműhajtások Tanszékének (BMT) a huszonkettedik, "A jövő mobilitása" című előadássorozatára, amely az Audi Hungaria Zrt. motorfejlesztési részlegének együttműködésével csütörtökönként, 17.00 órától kerül megrendezésre.

Future emission and CO2 regulations lead to extremely demanding requirements for gasoline engines. These requirements are no longer limited to drive cycles, but to every drive situation a vehicle can do.

Such demanding targets raise the need for electrification of the drivetrain. On the other hand this electrification opens doors for further optimisation.

The presentation shows future emission legislation especially in Europe and its consequences. It focuses on current and new technology for gasoline engines to meet extremely demanding emission legislation such as the envisaged EU7 targets and efficiency levels even beyond current diesel engines. Technology described includes advanced charging, variable compression ratio, prechamber ignition and ultra high fuel pressure. An overview how such future engines interact with electrified drivetrains is given.

Bővebb információ: Borsi Fanni, + 36 96 503 491 vagy borsi.fanni@sze.hu

plakát